Logo Logo


K O M U N I K A T Y






Strona główna > Zagranica > Austria
Siemens ULF
Wiedeńskie Siemensy nie są takie same. Na zdjęciu widzimy ULFa B, który jest dłuższy (35,3m długości) od pojazdów ULF A (24,2m). ULFy B są też mocniejsze - mają 8 silników po 26 lub60 kW każdy, gdy ULFy A - tylko 6.

fot. Rafał Muszczynko
Słowa kluczowe: Austria Wiedeń Siemens ULF 717 49

Siemens ULF

Wiedeńskie Siemensy nie są takie same. Na zdjęciu widzimy ULFa B, który jest dłuższy (35,3m długości) od pojazdów ULF A (24,2m). ULFy B są też mocniejsze - mają 8 silników po 26 lub60 kW każdy, gdy ULFy A - tylko 6.

fot. Rafał Muszczynko

Infomacje o pliku
Nazwa pliku:20120328_ulf2.jpg
Nazwa albumu:raffi / Austria
Słowa kluczowe:Austria / Wiedeń / Siemens / ULF / 717 / 49
Data:2012.03.28
Miejsce:Wiedeń
Numer pojazdu:717
Numer linii:49
Wielkość pliku:110 KiB
Data dodania:29, Maj 2015
Wymiary:1000 x 664 pikseli
Wyświetleń:336 razy
URL:http://omni-bus.waw.pl/podroze/displayimage.php?pid=5692
Ulubione:Dodaj do ulubionych

Komentarz 1 do 2 z 2
Strona: 1

bpm   [19, Sierpień 2023 at 07:18 AM]
Warto dodać że wersji wagonów ULF są cztery: ULF A i A' (krótkie) oraz ULF B i B' (długie). Liczba silników wynika z konstrukcji tych pojazdów: pierwszy "przegub" (szara pionowa osłona, na której znajduje się kierunkowskaz) w rzeczywistości nie jest przegubem - osłona skrywa nie powiązane osią koła toczne (bez napędu) z mechanizmem ustawiania radialnego, który to mechanizm jest powiązany z pierwszym przegubem (czyli drugą szarą osloną, tej bez kierunkowskazu). Na końcu wagonu mamy lustrzane odbicie tego rozwiązania: ostatni przegub steruje radialnie koła pod ostatnią szarą osłoną. Taka konstrukcja umożliwia w miarę płynne pokonywanie ostrych łuków jak również zmniejsza hałas. Silniki są umieszczone wyłacznie w przegubach, i co ciekawe każde koło jest napędzane własnym silnikiem. I jeszcze jedna ciekawostka: tak naprawdę w tych wagonach nie ma typowych przegubów, jakie znamy z innych konstrukcji - szare osłony (oczywiście zawsze poza pierwszą i ostatnią) skrywają potężne ramy w kształcie odwróconej litery U, do której na górze są zawieszone wachliwie poszczególne człony wagonu. Takie rozwiązanie przypamina konstrukcyjnie wagony typu Talgo.
mgła   [27, Sierpień 2023 at 09:58 PM]
Przekombinowane i chyba już martwe rozwiązanie. Skusiły się tylko Wiedeń i... Oradea. Zapewne lepsze dla szyn niż sztywne wózki, ale mocno problematyczne i awaryjne. Do tego bardzo ciasne w środku, przestrzeń w "przegubach" zmarnowana.

Komentarz 1 do 2 z 2
Strona: 1

Dodaj swój komentarz 
Imię Komentarz
Potwierdzenie  Ile jest 2+2?
Śmiech :lol: Nabijam się :-P Bardzo szczęśliwy :-D Uśmiech :-) Neutralny :-| Smutek :-( Płaczę, jest mi bardzo smutno :cry: Cool 8-) Zaskoczony :-o Zakręcony :-? Zawstydzony :oops: Zszokowany :shock: Zły :-x Przewracanie oczami :roll: Puszczać oczko ;-) Pomysł :idea: Okrzyk :!: Pytanie :?: